Bireysel Emeklilik

Hepimiz emekliliğimiz için önümüzde uzun yıllar olduğunu düşünürüz.

Yoğun çalışma tempomuzda çoğu zaman emekliliğimizi aklımıza getirmeyiz. Hayatımızın ortalama 25 ile 30 yılını çalışarak geçiriyoruz.

Günlük koşuşturma içinde hayatımızdan ne kadar yıl geçtiğini hiç fark etmiyoruz.

Oysa şimdiden rahat bir emekliliği planlamak mümkün. İşte bireysel emeklilik sistemi bunun için var. Hayatınızı emekliliğinizde de aynı rahatlıkla devam ettirebilmeniz için...

Aktif çalışma döneminizdeki gelirinizin bir kısmını adınıza açılan bireysel emeklilik hesabına yatırıyorsunuz. Yatırdığınız bu katkı payları emeklilik yatırım fonlarında değerlenerek size emeklilik döneminizde gelir elde etme imkanı sağlıyor. Yani emeklilik döneminizde birikimlerinizi kısmi olarak, emekli maaşı olarak veya toplu ödeme şeklinde almanıza olanak sağlıyor...
Bireysel Emeklilik Sistemi, mevcut sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı nitelikte ve bireylere emeklilik döneminde ilave bir gelir sağlayarak refah düzeylerinin yükseltilmesine yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir sistemdir.

Bireysel Emeklilik Sistemi; Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Emeklilik Gözetim Merkezi, Takasbank ve Bağımsız denetim şirketleri gibi kurum ve kuruluşların denetim, gözetim ve kontrolü altında olan, katılımın gönüllülük esasına dayandığı bir sistemdir.

İsteğe bağlı olarak belirli bir katkı payının ödenmesi suretiyle emeklilik sözleşmesi yapılarak sisteme dahil olunmaktadır. En az 10 yıl boyunca sistemde kalmak şartıyla 56 yaşını doldurulduğunda emeklilik hakkı kazanılmaktadır.
Bireysel Emeklilik Sistemi gönüllü katılım esasına dayanmaktadır.Bireysel Emeklilik Sistemi 18 yaşını doldurmuş fiil ehliyetine sahip herkesin katılımına olanak sağlayan gönüllü katılım esaslı bir yatırım sistemidir.
Allianz size şeffaf bir hizmet veriyor...

Sisteme katıldığınızda fonlarınızın yönetimini, elde ettiğiniz geliri takip edebilir, internet üzerinden değişiklik taleplerinizi iletebilirsiniz. İnternet sitesinden ya da 444 45 46 Çözüm Hattı’nı arayarak portföyünüze ulaşabilirsiniz.

Aylık olarak e-mailinize gönderilen hesap bildirim cetveli ile birikimleriniz hakkında, üç ayda bir gönderilen fon bülteni ile emeklilik fonları ve finansal piyasalar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Allianz’dan bireysel emeklilik sahibi olarak “Medikal Asistans Hizmetleri”nden, “Anlaşmalı Sağlık Kurumlarında İndirim” ve belirlenmiş planlar kapsamında yer alan “Katkı Payı Ödeme Güvencesi” olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Allianz, emeklilik beklentilerinizi dikkate alarak ve sisteme yaptığınız ödemeleri de göz önünde bulundurarak size alternatifli planlar sunuyor.

Emeklilik planlarımız içerisinde Allianz’ın kurucusu olduğu 9 adet fon bulunmaktadır. Böylelikle risksiz, risk nötr ve riskli gibi farklı risk profilindeki müşteri gruplarına hitap edebilen, aynı zamanda döviz ve TL'ye endeksli menkul kıymetlere yatırım yapmak isteyen veya altın, gelir ortaklığı senetleri ve kira sertifikalarına yatırım yapmayı talep eden katılımcılarımızın gereksinimlerine cevap verecek şekilde yapılandırılmıştır.
Bireysel Emekliliğin teşvik edilmesine yönelik olarak 01.01.2013 tarihinden itibaren devletin, tüm bireysel emeklilik katılımcılarının ilgili hesaplarına aylık olarak belirli bir oranda yapacağı destek ödemesidir. Bu oran, katılımcıların aylık ödediği katkı payı tutarının %25’i kadar olacaktır.

Örnek : 100 TL katkı payı yatıran katılımcı için devlet,katılımcının hesabına 25 TL katkı payı yatıracaktır.

Devletin katılımcılar adına yatıracağı katkı payı miktarı, yıllık brüt asgari ücretin %25’ini geçemeyecektir.
Örnek :2013 yılı asgari brüt ücret baz alındığında (yıllık toplam 12.001,2 TL) devlet, katılımcının hesabına bir yılda en fazla 3.000,15 TL ödeyecektir.

Devlet Katkısı’na kademeli olarak hak kazanılacaktır. Katılımcılardan;

En az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin %15’ine
En az 6 yıl kalanlar %35’ine,
En az 10 yıl kalanlar %60’ına,
10 yıl sistemde kaldıktan sonra 56 yaşını dolduranlar Devlet Katkısı’nın %100’üne hak kazanacaktır.

Katılımcı, bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinden itibaren en az on yıl sistemde bulunmak koşuluyla 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanır.